fbpx >

Daha İyi Ağız Sağlığı İçin Tercih Etmeniz Gereken Besinler

Sigara, asitli ve gazlı içecekler, şekerli gıdalar gibi ağız sağlığımız için zararlı olan alışkanlık ve besinlerle ilgili sık sık konuşuruz. Bunun yanında yediğimiz gıdalar ile ağız sağlığının desteklenebileceğini biliyor muydunuz ?

Gelin bu besinleri birlikte inceleyelim!

1. Elma

Elmayı ısırarak tüketmek dişlerde mekanik temizliği sağlar. Ayrıca elma su yönünden zengin bir meyvedir bu sayede tükürük üretimine katkıda bulunarak yemek kalıntıları ve bu kalıntıların sebep olduğu bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur.

2. Hindistan Cevizi

Doğal özellikleri sebebi ile hindistan cevizi yağı mantar ve virüslere karşı yoğun koruma sağlar. Bu sebeple diş çürükleri, ağız kokusu, diş beyazlatma, diş eti bakımı gibi konularda eşsiz bir yağdır.

Çok eski bir gelenek olan ancak son yıllarda tekrardan gündeme gelen “yağ çekme ‑ oil pulling” yöntemi ile günlük şekilde ağız bakım rutinine dahil edilebileceği gibi besin olarak hindistan cevizini tüketmekte ağız sağlığı için çok faydalıdır.

3. Süt ürünleri

Süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum dişler için çok faydalıdır. Yeterli miktarda alınan kalsiyum dişleri güçlendirmek ve remineralizasyona katkı sağlamak açısından çok önemlidir. Ancak tüketilecek ürünlerin kimyasal içerikli olmasındansa organik ve pastörize edilmemiş olanlarını tercih etmek gerekiyor.

Yoğurt ve kefir de özellikle probiyotikler açısından çok zengin olan kalsiyum zengini süt ürünlerindendir. Bulundurdukları probiyotikler sayesinde, ağızdaki zararlı ve çürüğe sebep olan bakteriler dahil vücuttaki zararlı bakteriler ile savaşan iyi bakteri oluşumu ve gelişimi desteklenir.

4. Yeşil Yapraklı Sebzeler 

İçerdikleri antioksidan ve vitaminler sayesinde çürüklere karşı mücadele eden ıspanak, karalahana, pazı gibi besinler dişlerin güçlendirilmesi için destekleyicidirler.

5. Sert Kabuklu Kuruyemişler

Badem, fındık, kaju, ceviz gibi sert kabuklu kuruyemişler çiğnenmeleri sebebi ile dişlerde mekanik temizliğe ve tükürük üretimine katkıda bulunur. Bu kuruyemişler içeriklerinde dişler için faydalı birçok vitamin ve mineral içerirler.

Bulundurdukları Omega‑3 yağ asidi ile de dişleri güçlendirirler ve diş eti dokusunu destekleyicidirler.

Tüm bu besinleri günlük beslenme rutinine dahil etmek daha sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için çok önemlidir. Ancak ağız sağlığının ilk adımının düzenli diş temizliği olduğunu unutmamak gereklidir! 

Share with

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

200 TL VE ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ!

X